رنگ های گرم یا رنگ های سرد؟

رنگ های گرم یا رنگ های سرد؟

رنگ یکی از مهمترین مسئله ها در طراحی هر اتاقی است. رنگ مورد نظر برای اتاق می تواند در انسان یک خلق و خویی (شاد ، غم و...) ایجاد کند. یا می تواند انسان را به یاد خاطراتی بیندازد. رنگ ها می توانند باعث لبخند شما بشوند ، استرس شما را کم کنند ، هنگام خواب احساس آرامش بدهند. و کارهایی از این قبیل را برای آرامش شما انجام دهند.

از کجا بدانیم کدام رنگ برای کار ما بهتر است؟

این یک سوال مناسب و خوب است. شاید شنیده باشید طراحان معمولا برای طراحی یک اتاق ، از کلماتی مانند: رنگ گرم و رنگ سرد استفاده می کنند.

اما واقعا این کلمات به چه معنی هایی می باشند؟

دانستن این کلمات به شما کمک خواهد کرد. تا در انتخاب رنگ مورد نظر خود دقت بیشتری به خرج بدهید. و انتخاب مناسب تری داشت باشید.

رنگ ها به طور کلی به 3 دسته اصلی تقسیم می شوند:

1. رنگهای گرم

2. رنگ های سرد

3. رنگ های خنثی

تصویر رنگ های گرم و سرد

1. رنگ های گرم

رنگ های گرم مانند: نارنجی ، قرمز ، زرد و ترکیبی از این رنگها ساخته می شود. این رنگ ها تمایل دارند. تا ذهن انسان را به سمت چیزهای گرم نزدیک کنند. مانند: نور خورشید ، آتش و... رنگ های گرم برای اتاق های بزرگ مناسب هستند. پس اگر یک اتاق بزرگ دارید که می خواهید فضایی صمیمانه تر داشته باشد. از رنگ های گرم استفاده کنید.

2. رنگ های سرد

رنگ های سرد مانند: آبی ، سبز ، فیروزه ای ، نقره ای و... می باشند. این رنگ ها تمایل دارند. تا ذهن انسان را به سمت چیزهای خنک (سرد) نزدیک کنند. مانند: آب ، آسمان ، حتی یخ و برف و... رنگ های سرد برای اتاق های کوچک مناسب هستند. زیرا باعث می شوند اتاق بزرگتر دیده شود.

احساسات رنگ ها

رنگهای گرم محرک سیستم عصبی بوده و احساسات را تشدید می کنند و نشان دهنده احساسات مختلف از خوش بینی محض گرفته تا خشونت شدید هستند .

رنگهای سرد رنگهایی ملایم هستند که اثراتی آرام بخش دارند .

نور و دما

آیا واقعا رنگ گرم و یا رنگ سرد در ایجاد احساس گرم بودن و یا سرد بودن یک شخص کمک می کند؟

بله ، می تواند کمک به سزایی کند. اگر در آب و هوای خشک و گرم زندگی می کنید. ممکن است یک طرح تزیینی با استفاده از رنگ های سرد به شما کمک کند. به همین ترتیب اگر می خواهید در خانه یا فضای خاص ، گرمتر شوید. می توانید از رنگ های گرم استفاده کنید.

ایجاد تعادل

ولی پیشنهاد ما به شما ایجاد تعادل در این رنگها می باشد. به طور مثال: اگر شما از رنگ های گرم استفاده کردید. می توانید با استفاده از رنگ های سرد در بعضی از قسمت های دکوراسیون خود ایجاد تعادل کنید.

یعنی می توانید از رنگ های ترکیبی (گرم و سرد) استفاده کنید.

شما می توانید با در نظر گرفتن خلق و خوی خودتان یک فضای زیبا را ایجاد کنید.

 

نظر بدهید
بازدید کننده 597
نظر خود را بنویسید
  • اسم :
  • ایمیل :
  • کد امنیتی :
  • نظر شما :