20 بنای زیبای جهان (قسمت سوم)

20 بنای زیبای جهان (قسمت سوم)

.8قصر کازا میلا در بارسلونا

قصر کازا میلا«کازا میلا» به عنوان یک مکان مسکونی به دستور «پدرو میلا» ساخته شد. او تاجر ثروتمند اسپانیایی بود که مسحور یکی از آخرین سازه‌های «گائودی» مهندس معمار اسپانیایی به نام «کازا باتیو» شد. این تاجر تصمیم گرفت یک ساختمان غیر معمولی بسازد، ساختمانی که خلاقیت گادی را یک گام فراتر برد. طرح گائودی برای این ساختمان به قدری نامتعارف بود که حتماً فرمانداری محلی هم به برخی از جنبه‌های طرح اعتراض کرد چون این طرح از قوانین ساختمان‌های عادی تبعیت نمی‌کرد. در واقع کازا میلا با تمام قواعد معماری مرسوم در آن دوران فاصله داشت.

.9موزه هنر کیمبل در فورت ورث ، تگزاس

موزه-هنر-کیمبلموزه هنر فورت ورث،‌ اثر آندو، معمار برجسته ژاپنی، از معدود آثار او در خارج از ژاپن به شمار می‌آید. او با ظرافت و دقت خاصی طبیعت را وارد معماری می‌کند، چنان که گویی از ابتدا جدا‌ناپذیر بوده‌اند.اوج به کارگیری عملکردگرایانه و معناگرایانه نور در معماری را می توان در موزه هنر کیمبل تگزاس آمریکا مشاهده کرد. این ساختمان که در طول دوران مختلف همواره جزو زیباترین آثار معماری بوده و معمار آن لویی کان به دلیل حساسیتش نسبت به نور در طراحی به شاعر نورپرداز معروف شده است.

.10خانه آبشار یا فالینگ واتر

خانه آبشار

 Fallingwater که در جنوب غربی ایالت پنسیلوانیای آمریکا ،به دست فرانک لوید رایت ساخته شد به عنوان اقامتگاهی در بالای یک آبشار ده متری، می باشد. این بنا در حدود ۴۳ سال پیش به عنوان مکانی تاریخی-ملی به ثبت رسید.

واگنر در رابطه با این ساختمان گفته است که خانه آبشار با محیط اطرافش رابطه‌ای صمیمی دارد و به بیننده این حس را القا می‌کند که دیوارها و سایر بخش‌هایش از دل طبیعت به بیرون رشد کرده‌اند.

.11موزه بنیاد بارنز در فیلادلفیا ، پنسیلوانیا

موزه بنیاد بارنز در فیلادلفیا ، پنسیلوانیا

بنیاد بارنز (Barnes Foundation) بین سال‌های ۱۹۱۲ و ۱۹۵۱ توسط آلبرت بارنزAlbert Barnes) که یک مهندس شیمی ثروتمند بود ساخته شد. این محل، مجموعه‌ای از نقاشی‌های مدرن، امپرسیونیست و پست امپرسیونیست است. در میان ۳۰۰۰ شاهکار هنری این مجموعه، آثاری از هنرمندان مشهور جهان وجود دارد.

.12عبادتگاه نوتردام دو هو در رونشام ، فرانسه

عبادتگاه نوتردام دو هو در رونشام ، فرانسه

جاناتان براون (Jonathan R. Brown) همکار و عضو ارشد در پروژه‌های معماری JHP در خصوص این بنا می‌گوید:”این بنا به شکلی جسورانه و نوآورانه بر روی تپه ایستاده و نگاهش به سمت آینده است درحالی که به گذشته هم ادای احترام می‌کند.”

 

نظر بدهید
بازدید کننده 578
نظر خود را بنویسید
  • اسم :
  • ایمیل :
  • کد امنیتی :
  • نظر شما :