5 ساختمان معروف از لحاظ معماری

5 ساختمان معروف از لحاظ معماری

هر زمان که ما به مکان های دور حرکت می کنیم ، به ساختمان های مشهور جذب می شویم ، شبیه یک عکس ، طرح های معماری جزئیات دقیق لحظات خاص را در زمان ضبط می کنند.

1. پراگ

ساختمان پایتخت(Nationale Nederlanden) توسط معمار کرواسی چینی (وادو میلونیچ) و معمار کانادایی آمریکایی (فرانک گری) طراحی شده است.

معماری (deconstructivist) یک رقص غیر معمول را با توجه به 99 پنل بتونی با ابعاد مختلف شکل می دهد. این نشان می دهد که این ساختمان در حال حاضر یکی از ساختمان های زیبای جهان است.

ساختمان پراگ

2.موزه هنر میلواکی ، ویسکانسین

موزه هنر میلواکی یک علامت معماری است که شامل سه ساختمان است. مرکز یادبود جنگ (1957) توسط معمار فنلاندی آمریکایی (Eero Saarinen) طراحی شده است؛ ساختمان دوم  (Kahler) توسط دیوید؛ وساختمان (Pavilion Quadracci) توسط معمار اسپانیایی(Santiago Calatrava) ایجاد شده است.

با نگاهی به دریاچه میشیگان ، آن را به طور مستقیم به خیابان ویسکانسین متصل می کند. پیاده روی ها ممکن است از روی پل لینکلن عبور کنند و به داخل غرفه ادامه دهند، در حالی که رانندگان از طریق پارکینگ زیرزمینی وارد می شوند، جایی که  ستون بتونی و یک سری اسکلت مانند عنصر  V شکل را تشکیل می دهد.

موزه هنر میلواکی ، ویسکانسین

 

3.معبد لوتوس

معبد لوتوس خانه ای در دهلی نو است که شامل 27 سازه شبیه به گل لوتوس است که در یک سالن مرکزی با ارتفاع 40 متر باز می شود. این معبد می تواند 2500 نفر را جمع کند. سطح این معبد از سنگ مرمر سفید و Mount Pentelicus در یونان ساخته شده است.

از زمان تکمیل آن در سال 1986، یکی از پربازدیدترین ساختمانهای جهان بوده است و بیش از 100 میلیون نفر را جذب کرده است.

معبد لوتوس

4.کلیسای جامع کلن

کلیسای جامع کلمبیا که دارای پنج جزیره باستانی گوتیک است که ساخت آن در سال 1248 شروع شد و در سال 1473 متوقف شد، قبل از اینکه ، ساختمان کامل شود. این کار تا سالهای 1800 ادامه نیافت و در نهایت در سال 1880 به پایان رسید. این کار از طرح اصلی قرون وسطایی پیروی می کند.

این شهر به عنوان یک شاهکار گوتیک مشهور است و بسیاری از آثار هنری و همچنین مقبره های عظیم در آنجا قرار دارد.

کلیسای جامع کلن

5.گنبد سنگ ، اورشلیم

این شاهکار بهترین معماری اسلامی است ، گنبد سنگ یک ساختمان قرن هفتم است که در اورشلیم واقع شده است. این گنبد ساخته شده توسط خلیفه عبدالمالک بین سال های 680 تا 691 می باشد. این گنبد از طرح هشت ضلعی و گنبد روتندا پیروی می کند. در تزئینات داخلی این گنبد از سنگ های زیبا همچون ، مرمر ایرانی استفاده شده است.

این گنبد قدیمی ترین بنای تاریخی موجود می باشد ، این گنبد به  عنوان یک الگو برای معماری و دیگر تلاش های هنری برای بیش از یک هزاره بوده است.

گنبد سنگ ، اورشلیم

نظر بدهید
بازدید کننده 410
نظر خود را بنویسید
  • اسم :
  • ایمیل :
  • کد امنیتی :
  • نظر شما :