تفاوت چوب گردو و چوب راش

تفاوت چوب گردو و چوب راش

از خواص ظاهری چوب راش، درون نامشخص و به رنگ کرم مایل به قرمز ، ریز بافت ، نیمه سخت و نیمه سنگین است.

چوب گردو ریز بافت، صیقل پذیر و همگن و رنگ پذیری و قابلیت کنده کاری خوب، به رنگ خاکستری مایل به قهوای تیره و دارای نقوش زیبا و نسبتاً با دوام است. این چوب، نیمه سنگین و نیمه سخت و در مقابل فشار، خمش و کشش مقاوم است. از این چوب بیشتر در کارهای هنری و تزیینی، تهیه روکش، خراطی، ساخت مبلمان، ساخت الات موسیقی، قنداق تفنگ، مجسمه سازی، منبت کاری، معرق کاری و آلات موسیقی استفاده می شود.

مبلمان می‌توانند از چوب های مختلفی ساخته شوند که عموماً انواع متفاوت آن در بازار‌های ایران موجود است. اکثر محصولات مبله از چوب سخت که در اصطلاح چوب جنگلی نیز نامیده میشود و یا چوب نرم ساخته می‌شوند.

چوب سخت به چوب درختانی نظیر: ماهون (ماهاگونی)، گردو، افرا، بلوط، گیلاس، غان (توس)، ساج، و پی کان و چوب نرم هم به چوب درختانی نظیر: راش ،کاج و صنوبر، ماموت (چوب سرخ)، و سدر اتلاق می‌شود. عموما مبلمانی که از چوب‌های نرم ساخته شده باشد به‌مراتب از چوب‌های سخت ارزان‌تر است.

چوب سخت چوب هایي هستند که به خوبي و به آرامي ميسوزند و ذغالهاي بادوامي را به جا ميگذارند. درختهاي آنها پهن برگ هستند. برگ اکثر آنها در پاييز مي ريزد. چوبهاي سخت لزوماً هميشه محکمتر و مقاومتر از چوبهاي نرم نيستند.

چوب نرم چوب هایي هستند که آتش توليد شده آنها داراي حرارت زيادي است ولي عمر کوتاه دارد. اين درختها برگهاي سوزني دارند. اکثراً هميشه سبز هستند (در پاييز برگهايشان نمي ريزد)، البته غير از انواع کاج اروپايي، سرو و سياه کاج با ميوه هاي مخروطي شکل.

شایان ذکر است که مبلمان با چوب راش استحکام بسیاربالایی دارد و مبلمان با چوب گردو خیلی زیبا تر و گران تر است.

نظر بدهید
بازدید کننده 2513
نظر خود را بنویسید
  • اسم :
  • ایمیل :
  • کد امنیتی :
  • نظر شما :